1 min read
24 May

در باب کاریابی صحبت بسیار گفته شده ولی ناگفته ها هم بسیار است. به نقل قولی از فیلم مارمولک، تعداد راه های کاریابی به عدد آدمهاست. به جرات می شود گفت هر کسی در اینجا که کار پیدا کرده، تجربه کاریابی نسبتا متفاوت یا کاملا متفاوتی داشته است. این بدین معنی نیست که نتوان از تجربیات دیگران استفاده کرد ولی در عین حال بر یافتن راه های جدید و کشف مسیرهای منحصر بفرد تاکید دارد.
در این گفتار من نکات مرتبط با کاریابی را به 2 دسته اصلی تقسیم می کنم. یک دسته آنهایی است که مستقیما به امر کاریابی مرتبط است و دسته دوم آنهایی است که نقش محافظ و پشتیبان شما را در مسیر کاریابی به عهده دارند. هر یک از دو دسته فوق العاده مهمند و نمی توان هیچکدام را فروگذاشت.

نکات مستقیم
شرکت در ورک شاپ های کاریابی: شرکت در ورک شاپ های رایگان کاریابی ARMS و Chamber of Commerce از اوجب واجبات است. با توجه به اینکه ممکن است چند هفته ای طول بکشد تا نوبت شما برسد بهتر است بعد از ورود به خاک نیوزلند، هر چه سریعتر از طریق آدرس ایمیل هایی که در پی نوشت گذاشتم با ایشان مکاتبه کرده و ثبت نام کنید.
عمل به گفته ها: هر آنچه در ورک شاپ ها یا از تجربیات مفید دیگران می شنوید را هر چند سخت به نظر برسد، به آنها عمل کنید. اینها نکات فانتزی نیستند و شما نمی دانید که ممکن است به کاربستن کدام دسته از همین نکات شما را به کار برساند.
تقویت شبکه دوستان و آشنایان (Networking): هر چه تعداد آشنایان بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه یکی از همین آشنایان کار خوبی را به شما پیشنهاد کنند بیشتر است. پس با هر کس طرح دوستی و آشنایی ریختید بلافاصله با وی در لینکدین مرتبط شوید. تنها بخشی از کاریابی که در روزهای تعطیل نباید متوقف شود، همین بخش است. فرقی نمی کند در چه موقعیتی باشید یا طرف چکاره باشد. مثل تاکسی ها که هر آدم توی خیابان را به چشم کرایه می بینند، شما هم همه آدم هایی را که با آنها آشنا می شوید به چشم منبع کاریابی ببینید.
پیگیری تلفنی (Follow up): تا زمانی که تماس نگیرید و شغل هایی که برای آنها اپلای کرده اید را پیگیری نکنید، می توانید تصور کنید که هیچ کار نکرده اید. مهمترین نکته ای که شما را از هزاران کسی که خارج از نیوزلند برای مشاغل اپلای می کنند و ایمیل می فرستند، همین زنگ زدن شماست. وقتی تماس تلفنی می گیرید یعنی اینکه اولا وجود خارجی دارید و ثانیا در نیوزلند حضور دارید. در اوایل، کار راحتی نیست ولی به مرور برای شما آسانتر میشه.
خلاق باشید: اگرچه لازم است اصول کاریابی را بکار بندید ولی هیچ بعید نیست شما از مسیری به کار دلخواهتون برسید که تا بحال هیچ کس مشابه آن را تجربه نکرده باشد. پس از اینکه به روش های عجیب و بعضا غیر متعارف فکر یا عمل کنید، ابایی نداشته باشید. خدا را چه دیدید، شاید یکی از همین ایده های ناب به بار نشست.
بیزینس کارت شخصی: اگر چه حرف باد هوا نیست، ولی اگر کارت بیزینس شخصی که حاوی اطلاعات تماس و مهارت های کاری شما باشد، داشته باشید به سرعت و راحتی می توانید ردپایی از خود باقی بگذارید. دادن بیزینس کارت بهترین روش برای گرفتن اطلاعات تماس از طرف متقابل است، بالاخره از هر دستی بدهید از همان دست می گیرید.
انباشت تجربه: هر تجربه ناموفق در طول مسیر کاریابی را به چشم تجربه ای ناب و ارزشمند بنگرید و نه عاملی برای تضعیف روحیه و کاهش اعتماد بنفس. حتما تحلیل درستی از تجربیان منفی خود داشته باشید تا بتوانید آنرا به فرصتی برای موفقیت های آینده تبدیل کنید. این تحلیل می تواند با فکر کردن، مشورت کردن با مربی ورک شاپ، مشورت کردن با بقیه کاریابان یا کاریافتگان و مهمتر از همه با کمک رکروتر یا شرکت مورد نظر بدست آید.

نکات محافظ و پشتیبان
تجدید قوای اولیه: وقتی از ایران به نیوزلند وارد می شوید احتمالا خیلی خسته اید. پس اگر محدودیت زمانی و مالی ندارید، بهتر است مدت زمان محدودی را به استراحت و تفریح بگذرانید بدون اینکه بخواهید نگران کار یا هر چیز دیگری باشید. این رفع خستگی و فان اولیه انرژی خیلی خوبی به شما میده تا بتونید مسیر سخت و ناهموار کاریابی را با قدرت و انرژی بالا بپیمایید. در این بازه زمانی فرصت خواهید داشت نیازهای اولیه و وسایل مورد نیاز را تامین کرده و بعد از آن بدون دغدغه بر امر کاریابی متمرکز شوید.
چشم بر هدف: همانند هر هدف بزرگی لازم است چشم بر هدف باشد و نه بر ناهمواری ها و سنگلاخ های طول مسیر. اگر روح و روان و انرژی خود را درگیر مشکلات، سختی ها، جواب های منفی، مصاحبه های ناموفق و از این قبیل کنید علاوه بر گم کردن هدف، خسته شده و اعتماد بنفس خودتون رو از دست میدید. پس لازم است ناهمواری ها را بخشی از مسیر بدانید کما اینکه تاکنون و در مسیر مهاجرت اینگونه بوده است، و با دلی شاد، لبی خندان، ضمیری امیدوار، پر انرژی و با اشتیاق بسوی هدف قدم بردارید.
خوشگذرانی به میزان لازم: کاریابی ممکن است ماهها به طول انجامد، لذا لازم است انرژی خود را در طول زمان حفظ کنید. بهترین کار این است که روزهای کاری را بصورت تمام وقت به کاریابی بپردازید و تعطیلات را هم کاملا به تفریح و سرگرمی بگذرانید. در این روزها تصور کنید که هیچ مشکلی وجود ندارد و ریلکس و راحت از زندگی در نیوزلند زیبا لذت ببرید بدون اینکه بخواهید به کار و کاریابی فکر کنید.
بدون چشمداشت به دیگران کمک کنید: اگر مشکل بزرگی دارید و مایلید هر چه زودتر مشکل شما حل شود، پس هر چه بیشتر و بدون انتظار بازگشت به دیگران کمک کنید. کمک به دیگران، حتی آنهایی که در ظاهر رقیب شما در کار پیدا کردن محسوب می شوند، درهای رحمت و انرژی را به سوی شما باز می کند و شادی دو سویه ای را به شما ارزانی می کند.
قبل از آمدن بیشتر بدانید: قبل از اینکه پا به سرزمین نیوزلند بگذارید، هر چه بیشتر تحقیق کنید و از سبک و سیاق زندگی در نیوزلند بدانید، شروع بهتر و راحت تری خواهید داشت. همه چیز را موکول به آمدن نکنید. اگر روزهای اول همراه با انبوهی از مشکلات و سختی ها باشد، می تواند تاثیر منفی روانی به مدت طولانی باقی گذارد. پس قدر اینترنت و دوستان خوب خود را بدانید. 


نوشته شده توسط: حسین