1 min read
28 May

خودمون یا یکی دیگه
برای چمن زدن میتونید هم خودتون ماشین چمن زن بخرید و هم اینکه افرادی هستند که اینکار رو انجام میدهند و یک پولی میگیرند. اگر فرض رو بر این بزاریم که به لحاظ فیزیکی مشکلی با چمن زدن ندارید و به لحاظ ذهنی هم مشکلی با این قضیه ندارید و حالش رو هم دارید در مورد بصرفه بودن یا نبودن این قضیه پارامترهای زیر ممکنه موثر باشند
محل زندگی فعلی دائمی است یا موقتی. اگر موقتی است مدت زمانی که درا آنجا سر خواهید کرد چقدر است

دستمزد چمن زنی چقدر است. معمولا در پاییز و زمستون هر 4 تا 6 هفته نیاز به اینکار دارید و در بهار و تابستان هر 3 تا 4 هفته.

هزینه خرید ماشین و نگهداری آن چقدر است. در مورد اینها در ادامه کمی توضیح خواهم داد. قیمت ماشین ها متفاوت است ولی شما اگه بتونید یک ماشین دست دوم بخرید که کارتون رو راه بندازه با توجه به اینکه هزینه نگهداری (بر فرض اینکه ماشین خراب نشود) زیاد نیست در دراز مدت میتواند بصرفه باشه و با اینکار کمی هم بر کیویلیته تون (واحد کیوی بودن) افزوده میشه.

نو یا دسته دو

بطور کلی ماشین زنی نو خوب از 200 دلار شروع میشه. اینکه این رقم رو از کجا آمده و اینکه دقیق هست یا خیر, باید بگم این عددی که تو ذهنم مونده و حدودی میتونم بگم درسته

ولی در مورد دسته دوم ممکنه بتونید ماشینهای دست دوم مناسب رو از ترید می بخرید که کار شما رو راه بندازه و قیمتش هم کمتر از 100 دلار باشه. وقتی کار به خرید دست دوم میرسه باید روی برخی از مسائل فرعی مصالحه کنید.مثلا ماشینی که من خریدم یک از چرخهاش کمی مشکل داره و یا محفظه عقبش کمی پارگی داشت ولی با توجه به قیمت و اینکه اینها رو کارایی ماشین تاثیر نداره خیلی بهش اهمیت ندادم.

البته مغازه هایی هم هستند که ماشینهای دسته دو میفروشند. قیمتاشون معمولا بالاتر از ترید می هست چون دارید با واسطه ازشون میخرید ولی مسائلی که ممکنه در هنگام خرید از ترید می پیش بیاد رو ندارند.

برخی از مارکها در بانینگز پیدا میشه که قیمت نو اونها پایین تراز قیمت دست دومهای بعضی از مدلهای دیگه است. ولی من وقتی با خود بانینگزیها (متصدیان بانینگز) صحبت میکردم خیلی توصیه نمیکردند. البته این توصیه همانطور که همه میدوند خیلی کلی هستنند و نمیشه واقعا گفت که جنس مزبور خوب نیست یا کارایی لازم رو نداره. ولی خوب اگه نخواهیم سعی و خطا کار کنیم باید به این توصیه ها عمل کنیم.

نحوه جمع آوری اطلاعات در مورد ماشینهای مختلف:
اگر به Bunnings یا Miter10 مراجعه کنید ماشینهای چمن زنی با مارکهای مختلف که سایز و قابلیتهای متفاوتی دارند رو خواهید دید. اگر باهاشون صحبت کنید آنها یکسری اطلاعات فنی در مورد ماشینها در اختیار شما قرار میدهند که میتونه تو تصیمم گیری کمکتون کنه و معمولا سوالهایی از شما میپرسند که بر اساس جوابهای شما توصیه هایی به شما ارائه میدند.

اینترنت هم که معرف حضور همه دوستان هست و قابل ذکر نیست.

مارکهای معروف:
برخی از مارکهای معروف عبارتند از Massport یا victa. البته نو اینها معمولا گرونه و برای کسی که مستجره و ممکنه خونه بعدیش اصلا به چمن زنی احتیاج نداشته باشه به صرفه نباشه. ولی شاید بتونید دست دومش رو با قیمت مناسب تری بخرید.

برقی یا بنزینی:
در مورد ماشینهایی که بجای بنزین از برق استفاده میکنند این مشکل را عنوان میکنند که اگر مجبور باشید از سیم بلند استفاده کنید درازای سیم موجب افت قدرت موتور میشه و خوب عمل نمیکنه. در این مورد من فقط نقل قول کردم عدد و رقم دقیق ندارم ولی قانونش به نظرم درست و منطقی میاد ولی اینکه این افت چقدره و در چه مسافتیه نمیدونم و اینکه آیا نیاز به سیمهای خاصی دارید همه سوالها رو میتونید از همون بانینگزیا بپرسید.

موتور:
یکی از مولفه های مهم ماشینهای چمن زنی موتورشونه. یکی از دوستان کیوی ام توصیه کرد ماشینی رو بگیرم که مارک موتورش Briggs and Stratton باشه و اکثر چمن زنهای خوب از این نوع موتور استفاده میکنند.

هزینه های نگهداری:
مصرف بنزین ماشینها از ماهی 1 تا 1.5 لبتر تجاوز نخواهد کرد, البته به مساحت زمین بستگی داره ولی با توجه به سایز رایج خونه ها گفتم.

تعویض روغن : من هنوز پس از یکسال و نیم اینکار رو نکردم ولی اونم چیزی نیست که خیلی تکرار داشته باشد

تیز کردن تیغه ها: در این مورد من هنوز گذرم به دباغ خانه نیفتاده ولی یادمه یک از همکارای کیوی ام خودش اینکار رو میکرد. اگر گذرم افتاد ازش سوال میکنم.

نحوه نابودی اجساد بعد از ارتکاب قتل وعام (چمنها):
معمولا ماشینها یک محفظه ای در انتهاشون دارند که بهشون میگن catcher که چمنهای خرد شده رو به اونجا منتقل میکنه و این محفظه قابل جدا شدن است. اگر مساحت زمین زیاد باشد باید هر از چند گاهی این محفظه رو خالی کنید و دوباره وصل کنید.
من خودم این محفظه رو جدا کردم و میذارم چمنهای خرد شده روی زمین بمونند. چمنهای خرد شده به اندازه مناسبی کوچک هستند و بعد از مدت کوتاهی چیزی خاصی از شون باقی نمونه. این روشی بود که صاحبخونمون پیشنهاد کرد. این برای من دو مزیت داره. اول اینکه مجبود نیستم مدام محفظه رو جدا کنم و خالی کنم و دومیش که شاید مهتر باشد در این منطقه ای که من هستم و فکر میکنم در خیلی از مناطق دیگرهم همینطور باشه, باید سطلهای خاصی برای compostوجود داشته باشد و برا ی بردنشون هم باید پولی رو به شرکتهایی که مسئول این نوع زباله ها هستند داد.

نحوه هل دادن
من شنیدم که بعضیها بعد از استفاده از ماشینهای چمن زنی کمر درد میگیرند. فکر کنم خود ماشین در این امر دخیل باشه مثلا اینکه خیلی روان حرکت نکنه و مجبور باشید انرژی زیادی رو صرف کنید. ولی نکته ای که خودم بهش رسیدم اینکه بیشتر از دست و بازو و کتف برای هل دادن استفاده کنید و از کمر برای هل دادن استفاده نکنید. همینطور از حرکتهای سریع و شدید برای جابجایی ماشین که با کمک کمر صورت میگیره اجتناب کنید. در این مورد اگر کسی مشکل حاد در ناحیه کمر نداشته باشه نگرانی وجود نداره ضمن اینکه اگر نگرانید میتونید تو اینترنت در این مورد جستجو کنید. احتمالا تو یوتیوب هم در این مورد فیلم وجود داره. 


نوشته شده توسط: جواد