1 min read
24 May

اخیرا تجربه جالبی در رابطه با شرکت بیمه داشتم که بد ندیدم با شما هم در میان بگذارم. داستان از آنجایی آغاز شد که در سر راه برگشت از محل کار به منزل از پشت به ماشین دیگری کوبیدم. خوشبختانه به ماشین جلویی آسیب خاصی وارد نشد و ایشان با سلام و صلوات با من خداحافظی کردند. از طرف دیگر ماشین من اگرچه هنوز راه میرفت ولی چند آسیب جدی دیده بود از جمله کیسه هوا باز شده بود، شیشه جلو شکسته بود و ...
خلاصه فردای آن روز با یکی از دوستان افغان که اینجا مکانیک هستند موضوع را مطرح کردم و روال کار را پرسیدم. توصیه ایشان مراجعه به بیمه قبل از انجام هر کار دیگری بود. اولین مرحله پر کردن فرم درخواست خسارت یا claim بود که خلاصه ماجرا و زمان و مکان تصادف را شرح دادم. بعد از یکی دو ساعت شخصی از شرکت بیمه با من تماس گرفت و از بابت اینکه من شخصا درخواست خسارت کرده ام اطمینان حاصل کرد و گفت با توجه به مواردی که ذکر کرده ای ماشین باید از رده خارج شده و یا به اصطلاح write off شود. لازم بذکر است در صورتیکه خسارت وارده بیش از 75 درصد مبلغی باشد که شما ماشین را با آن بیمه کرده اید ماشین توسط شرکت بیمه بازخرید می شود.
مرحله بعد ایمیل کردن تعدادی عکس از محل های آسیب دیده ماشین بود و پس از آن هم از طرف یک شرکت آمدند و ماشین را tow کردند و بردند. تنها کار باقی مانده هم دادن شماره حساب به شرکت بیمه بود که مبلغ را واریز کنند. نحوه محاسبه مبلغ پرداختی بدین صورت بود که هزینه excess که برای من 300 دلار بود را به اضافه باقیمانده حق بیمه تا پایان سال (چون من ماهانه پرداخت می کردم) را از مبلغی که ماشین را بیمه کرده بودند کم کردند و مابقی را پرداخت کردند.
در مجموع روال کار بسیار راحت و بی دردسر بود و همه کارها بصورت آنلاین یا تلفنی انجام شد(البته ممکن بود نیاز باشد جهت برآورد خسارت ابتدا ماشین به یک مکانیکی مورد تایید بیمه برده شود). نکته مهمی که به نظرم باید به آن دقت کرد اینکه با توجه به هزینه بالای تعمیرات ماشین در نیوزلند داشتن بیمه کامل یا comprehensive بسیار واجب است. در مورد تصادف اخیر که برای من پیش آمد تعمیر کیسه هوا به تنهایی بالای 5000 دلار هزینه بردار بود که در صورت نداشتن بیمه کمرشکن بود. نکته جالب دیگر اطمینان کامل بیمه به گفته های من و عدم نیاز به حضور پلیس و کشیدن کروکی و امثالهم بود. امیدوارم این قبیل اتفاقات هیچوقت برای شما پیش نیاید ولی داشتن بیمه کمترین محافظتی است که می توانیم از خودمان داشته باشیم.


نوشته شده توسط: حسین