1 min read
08 Apr


سئوال مطرح شده:


با توجه به اینکه تعدادی از کارکنان فروشگاه های مواد غذایی هم به ویروس کرونا مبتلا شدن سئوال اینست که چه مدت ویروس کرونا برروی بسته بندی محصولات غذایی میتواند زنده بماند و آیا در محیط یخچال هم به زندگی خودش ادامه میدهد یا دمای پایین یخچال میتواند این ویروس رت از بین ببرد؟


جواب به طور صریح خیر می باشد. در واقع این ویروس ممکن است تا هفته ها در یخچال زنده بماند.


متخصص تحقیقات در رابطه با این ویروس از مرکز تحقیقاتی گلدستون سانفرانسیسکو توصیه کرده که پس از خرید تمامی سطوح بسته بندی ها از جمله مقوا جعبه قوطی بطری و غیره رو کاملا ضد عفونی کنید به خصوص محصولاتی که باید در یخچال نگه داری شوند.


با توجه به تحقیقات انجام گرفته توسط مرکز میکروبیولوژی آمریکا در سال 2010 بر روی ویروس سارس که هم خانواده با ویروس کرونا است. این ویروس در محیطی دقیقا مشابه با یخچال شما یعنی دمایی در حدود 40 درجه فارنهایت(4.44 درجه سیلیسیوس) و رطوبت پایین تقریبا تا 28 روز به زندگی خود ادامه می دهد.


محقق ارشد از مرکز تحقیقاتی گلدستون اینطور گفت:DR. Warner Green دکتر وانر گرین


هرگز بدون ضد عفونی محصولات آنها را در یخچال قرار ندهید. تمامی سطوح بسته بندی را با حوله یا دستمال آغشته به مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید


با توجه به اینکه این روزها تهیه مواد ضد عفونی کننده کمی سخت میباشد مواد جیگزین پیشنهاد شده به شرح ذیل است:


. یک سوم لیوان یا پیمانه از ماده سفیدکننده یا همان وایتکس هراه با حدودا 4 لیتر آب(یک گالن=3.78 لیتر)


. محلول آب گرم و صابون مایع


طبق سفارش دکتر گرین دستمال یا حوله را کاملا در محلول فرو برده تا کاملا خیس شود آب اضافه را گرفته و بعد کلیه سطوح را با دستمال به دقت تمیز کنید. 


حتما بعد از اتمام کار دست های خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید.


در پایان لازم به ذکر است طبق نظر محققان ریسک ابتلا به ویروس از بسته بندی محصولات به مراتب پایین است ولی برای جلوگیری از هر گونه ریسک این مراحل انجام شود.