1 min read
17 Apr


نخست وزیر جاسیندا آردن  امروز اعلام کرد که بسیاری از محدودیت های فعلی (سطح 4 هشدار) همچنان در سطح 3 هشدار نیز باقی خواهد ماند. با این حال، برخی واحد های اقتصادی با رعایت شرایط ایمنی میتوانند شروع به کار کنند.

نخست وزیر اعلام کردند که: " نشانه های امیدوارکننده ای وجود دارد که تلاش های دولت و استراتژی بکار گرفته شده، در حال نتیجه دادن است و این دستاوردها با رفتن به سطح 3 هشدار در معرض ریسک قرار نمیگیرد."

وی افزود: " اگر چه سطح 3 هشدار یک حرکت رو به جلو است اما این به معنای شتاب برای بازگشت به زندگی عادی نیست. بسیاری از محدودیت های سطح هشدار4 در سطح هشدار 3 نیز باقی خواهد ماند از جمله: باقی ماندن در خانه و محدود کردن تماس با دیگران."

وی اضافه کرد: " اولویت اولیه ی دولت نیوزلند حفظ سلامت شهرندان است، اما دولت باید به فکر بازیابی اقتصاد کشور نیز باشد. بدین منظور، امتحان بازگشایی بعضی از مشاغل در سطح 3 هشدار، با تمرکز بر ایمن بودن (در مقابل ضروری بودن) انجام می شود."

سطح 3 هشدار شامل تغییرات زیر می شود:

تغییرات کوچک در حباب ها (محل قرنطینه)

ماندن در حباب قرنطینه فعلی توصیه میشود اما در موارد زیر گسترش این حباب ممکن است:

اگر شما نیاز به پرستار دارید.       

اگر به صورت مشترک از بچه ها نگهداری می کنید.       

اگر پارتنر شما از دیگران مراقبت می کند.       

اگر فرد مجردی هستید که به کمک خواهر/برادر خود نیاز دارید.      

حباب قرنطینه شما باید کوچک و منحصر به فرد باقی بماند.

(با حفظ ایمنی) بعضی افراد می توانند به سرکار برگردنند و بعضی از مشاغل بازگشایی می شوند

در صورت امکان مردم باید از خانه به کارکردن ادامه دهند. در غیر این صورت، مشاغل می توانند بازگشایی شوند با رعایت الزامات مربوط به سلامت و ایمنی در موارد: 1- حفظ فاصله فیزیکی، 2- تعامل بدون تماس با مشتری.

مشاغلی که در آن ها کامندان (کارگران) با مشتری در تماس نیستند (مانند ساخت و ساز)، می توانند باز گشایی شوند مشروط به رعایت الزامات مربوط به سلامت، ایمنی، و فاصله گذاری فیزیکی.

مشاغلی که در آن ها تماس با مشتری وجود دارد (مانند رستوران ها)، می توانند به سرکار برگردند اما تنها مجار به قبول سفارشات آنلاین یا تلفنی هستند و دلیویری ها باید بدون تماس صورت پذیرد.

مدارس و مراکز آموزشی

مراکز نگهداری از کودکان خردسال و مدارس تا مقطع کلاس دهم بازگشایی خواهند شد حال آنکه حضور در مدارس کاملا اختیاری و به صورت داوطلبانه خواهد بود. همچنان توصیه می شود که اگر کودک امکان ماندن در خانه به همراه والدین را دارد بهتر است آموزش را از راه دور و به طور مجازی ادامه بدهد.

آموزش جهت مقاطع بالاتر و سایر مراکز آموزشی از طریق راه دور و بطور مجازی ادامه خواهد یافت.

محدودیت های سفرهای داخلی

قوانین مربوط به سفرهای داخلی در level 3 همچنان پا برجا خواهد بود ولی محدوده سفرهای درون شهری از محله به منطقه گسترش خواهد یافت بدین منظور که مردم به محل کار خود و مدرسه فرزندان خود می توانند رفت و آمد کنند ولی جهت جلوگیری از گسترش ویروس کوید 19 به مناطق دیگر همچنان باید از سفر های غیر ضروری اجتناب کرد.

مراسم های ختم و عروسی

در level 3 برگذاری مراسم های ختم و عروسی تا 10 نفر مجاز خواهند بود ولی تنها جهت برگذاری مراسم رسمی و هرگونه پذیرایی از جمله غذا و نوشیدنی ممنوع خواهد بود.

در ادامه جاسیندا آردن گفت جزییات بیشتری در روزهای آینده در خصوص level 3  در اختیار عموم قرار  خواهد گرفت. اما هنوز پیغام اصلی اینست که با در خانه ماندن جان فرد دیگری را نجات دهید. در حال حاضر این بهترین راه جهت قطع زنجیره انتقال این ویروس است. همچنین وی ادامه داد: در level 3  شما می توانید با مردم خارج از حباب منزل خود در تماس باشید ولی هدف اینست که حداقل فاصله اجتماعی 2 متر از یکدیگر را رعایت کنید.

او سخنان خود را اینطور پایان داد که جهت از بین بردن ویروس کوید 19 ما همچنان میبایست مانند یک تیم 5 میلیونی عمل کنیم. در طول قرنطینه ما نشان دادیم که می توانیم زنجیره انتقال این بیماری را بشکنیم و اکنون دفاع بعدی ما در مقابله با این ویروس در طول level 3 پیروی از دستورالعمل ها و وحدت است.


ترجمه : منصور  و  نرگس