1 min read
18 Apr

حباب های ده نفره و رعایت فاصله اجتماعی- شرایط مدارس در سطح ۳ هشدار

مسئولان به والدین هشدار دادند که درسطح ۳ هشدار فقط در صورتی کودکان را به مدرسه برگردانند که مجبور به اینکار باشند. وزارت آموزش و پرورش عصر جمعه بطور شفاف نحوه عملکرد مدارس و مهد کودک ها از جمله دستورالعمل های مربوط به مدارس و والدین را در طی مرحله هشدار سطح ۳ اعلام کرد. نخست وزیرقبلا گفته بود که وقتی کشور از حالت قرنطینه خارج شود ، مدارس تا حدودی  بازگشایی می شوند تا پذیرای دانش آموزانی باشند که والدین آنها باید به سر کار برگردند. اما روز شنبه ، پری راش رییس فدراسیون مدیران مدارس NZ ،  گفت که وزارت اموزش به این انجمن گفته است که هنوز دستور دقیقی در این مورد اعلام نشده است. این در حالی است که سخنگوی وزارت اموزش لونا هولستد به Stuff تاکید کرده است که دولت بطور واضح مشخص کرده گه چه گروهی از دانش اموزان باید و چه گروهی نباید در طی سطح ۳ هشدار به مدرسه بازگردند. وی تصریح کرد: والدینی که می توانند باید فرزندان خود را در خانه نگه دارند و هیچ معیاری وجود ندارد که مشخص کند چه کسی می تواند و چه کسی نمی تواند فرزندان خود را به مدرسه بفرستد. والدین خودشان بهتر از هر کس وضعیت و نیازهای  خود را درک می کنند و در مورد اینکه فرزندشان بتواند یادگیری را از خانه ادامه دهد یا به مدرسه برگردد ، تصمیم گیری صحیحی می کنند. وی گفت: "من فکر می کنم که مکانیسم هایی وجود داشته باشد که والدین به مدرسه اعلام کنند که چرا میخواهند فرزندشان به مدرسه بازگردد و مدارس خودشان باید به این جمعبندی برسند که چه کسی میتواند درطی مرحله سطح ۳ هشدار در مدرسه حاضر شود. "بدون شک  در این زمان کار زیادی  فقط در مورد ساختار نحوه عملکرد مدارس انجام خواهد شد. هولستد گفت که در مورد پیش دبستانی ها اولویت با افرادی خواهد بود که به آن نیاز دارند و در عین حال به دلایل بهداشتی تعداد کسانی که پذیرفته میشوند، حداقل خواهد بود."

مراکز پیش دبستانی

این مراکز به منظوررعایت بهداشت عمومی فقط بصورت محدود عمل خواهند نمود. حباب های یادگیری ۱۰ نفره برای دانش اموزان تعبیه خواهد شد. اگر شرایط بصورت مطلوب ادامه پیدا کرد این حبابها می توانند تا ۲۰ نفر هم افزایش پیدا کنند. درهر مرکز چندین حباب یادگیری اولیه وجود خواهد داشت ، اما آنها نباید مخلوط شوند. فضای داخلی مورد نیاز کودکان از دو و نیم متر مربع به سه متر مربع در حال افزایش است. فضای خارجی مورد نیاز نیز پنج متر مربع خواهد بود. کودکانی که بدلایل سلامتی جسمی ریسک خطر بالایی در برابرویروس دارند از آنها خواسته می شود که در مرحله هشدار سطح 3 در خانه بمانند زیرا حفظ  فاصله فیزیکی از سایر خردسالان به اسانی ممکن نیست.

مدارس ابتدایی و دبیرستان

مدارس برای دانش اموزان سال اول تا سال دهم  باز خواهند بود اما دانش اموزان سال های 11 تا 13  به یادگیری از راه دور ادامه خواهند داد. در ابتدا حباب ها به 10 نفر محدود خواهند شد.  ورود به کلاسها وزمانهای استراحت برای ناهار مهم خواهد بود و دانش آموزان باید هنگام ورود به کلاس ها و استفاده از دستشویی ، دست های خود را ضد عفونی کنند. از دانش آموزان خواسته می شود که هر روز در یک صندلی خاص بنشینند و فاصله یک متری از یکدیگر در داخل و در وسایل حمل و نقل مدرسه - که برخی از آنها مجاز به از سرگیری هستند - و دو متر در خارج از خانه را رعایت کنند. دانش آموزان نمی توانند در فعالیتهایی در هنگام ناهار یا در حین ورزش شرکت کنند که فاصله انها با دیگران را به کمتر از دو متر کاهش دهد و یا نیازمند لمس تجهیزات مشترک (مثلاً توپ ، طناب و چوب) باشد. فاصله گذاری اجتمایی برای معلمان و کارمندان مدارس هم ضروری است و کارمندان پرریسک از نظر سلامتی که در معرض خطر بیشتری در مقابل ویروس قرار دارند مجازخواهند بود که در صورت تمایل از خانه کار کنند. هولستد تأیید کرد که کلیه اصول بهداشت عمومی به کار خواهد رفت تا اطمینان حاصل شود که دانش آموزان و کارمندان در امان باشند.همچنین تمامی بازدیدکنندگانی که به مدارس مراجعه می کنند و هر دانش اموزی که در طول روز با آنها در تعامل است ،ردیابی و ثبت خواهد شد. این وزارتخانه گفت كه برنامه های غذا در مدارس تنها در صورتی از سرگرفته خواهد شد که تمام ملاحظات بهداشتی برای ان در نظرگرفته شوند.

زمان بازگشایی

روز جمعه ، گرانت رابرتسون ، وزیر دارایی ، توضیح داد که مدارس تا حداقل یک هفته پس از پایان کار قرنطینه بازگشایی نخواهند شد.  به گفته پری راش مدارس به احتمال زیاد از آن زمان برای تمیز کردن امکانات و سازماندهی کارکنان استفاده خواهند کرد.

ترجمه : مهرنوش